Rëndësia e puzzle për zhvillimin e fëmijëve

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe Terapiste   Materialet e lojës janë mjetet më të vlefshme për stimulimin inteligjencës, zhvillimin e imagjinatës, shqisave, emocioneve, zhvillimin fizik dhe social. Sipas studimeve, të luash është të mësosh. Fëmijët mësojnë duke luajtur. Rëndësia e lojës në fëmijërinë e hershme nuk mund të nënvlerësohet sepse loja është thelbësore për rritjen e një fëmije. Vitet e para të jetës njihen si eksploruese ku fëmijët janë kuriozë dhe kanë një imagjinatë më të zhvilluar. Gjatë kësaj periudhe, fëmijët kanë nevojë për materiale edukative stimuluese. Kur mendojmë për…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

10 hapa për të qenë një bashkëshort dhe një baba i mrekullueshëm

Dëshironi të jeni një baba dhe bashkëshort shembullor? Mjafton të ndiqni këto 10 hapa. Nëse ndiqni këto rregulla të thjeshta, bashkëshortja juaj do jetë krenare dhe mbi të gjitha mbështetja juaj do luajë një rol të madh në jetën tuaj dhe prindërimin e përbashkët. Mos keni frikë Jini të guximshëm në bashkëprindërim me nënën e fëmijës tuaj, shijoni së bashku momentet e mrekullueshme dhe ato të vështira, jeni me të në çdo gjë, në çdo moment. Roli juaj si prind, sa është sfidues po aq është edhe i këndshëm. Jeni…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Cilat janë shenjat e para të pubertetit tek vajzat?

Puberteti shpesh fillon më herët nga sa mendojnë prindërit, veçanërisht për vajzat. Njohurit rreth këtij procesi do t’ju bëjnë më të vetëdijshëm për ndryshimet fizike të cilat ndodhin tek vajzat. Pasi të dini se cilat janë këto ndryshime, do të jetë më e lehtë ta ndihmoni vajzën tuaj t’i përballojë ato. Nuk është vetëm cikli menstrual shenjë e pubertetit, më poshtë do t’i cekim shenjat tjerta të cilat tregojnë për ndryshime fizike. Rritja e gjoksit Vajzat zakonisht hyjnë në pubertet midis moshës 8 dhe 13 vjeç. Shenja më e hershme…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Ardhja e një foshnje në familje, si të sillemi me fëmijën e madh?

Ardhja e bebit në familje është një bekim dhe gëzim për gjithë familjen, mirëpo për fëmijën e madh mund të jetë moment stresues veçanërisht për fëmijën i cili është rritur i vetëm. Sjellja e prindërve luan një rol të madh në menaxhimin e situatës. Fëmija juaj mund të shfaq sjellje frustruese për ta tërhequr vëmendjen tuaj. Ndryshimi që sjell ardhja i një antari të ri në familje ka një ndikim të madh tek një fëmijë që është rritur si fëmijë i vetëm por nëse prindërit kanë qëndrim të duhur dhe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

SHKOLLA E GJIDHËNIES|Video 50: HUNDËT E ZËNA, LEMZA, TË VJELLAT TE FËMIJA GJATË GJIDHËNIES

Të porsalindurit e kanë të vështirë të marrin frymë me gojë, prandaj, kur u bllokohet hunda, u vështirësohet frymëmarrja, sidomos kur ushqehen. Kur ndodhë një gjë e tillë fëmija nervozohet, qan dhe bile refuzon ushqimin.     @ të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet tjetërsimi dhe përvetësimi i materialeve pa lejen paraprake, kurse lejohet shpërndarja e linkut të NATALmedias dhe Poliklinikës NATAL

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

LULEDIELLI KA NJË POROSI

Mbajtja e një fjongoje, byzylyku ose simboli me luledielli tregon në mënyrë diskrete për njerëzit nga mjedisi, stafi, kolegët, profesionistët e shëndetit, se dikush ka nevojë për mbështetje shtesë ose pak më shumë kohë. Ekziston një aftësi e kufizuar ose një e metë tjetër që NUK ËSHTË E DUKSHME. Ky projekt ka rritur ndërgjegjësimin për sfidat me të cilat mund të përballen të rriturit dhe fëmijët me vështirësi të fshehura si autizmi, astma ose ndonjë sëmundje tjetër kronike. Duke mbajtur këtë shenjë, është një mënyrë që një person të informojë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A ju pëlqejnë patatinat?

Patatinat që jemi mësuar t’u themi Chips, një grimësirë për miliona njerëz në të gjithë botën, është një nga ushqimet më të dëmshme në tregun e ushqimit. Sidoqoftë, chips konsumohet nga qindra miliona njerëz, edhe pse është toksik. Shumë njerëz janë të bindur se chips bëhen vetëm nga patatet, por kjo nuk është e vërtetë. Në fazën e parë të prodhimit, përbërës të tillë si orizi, gruri, misri dhe flluskat e patateve përzihen për të formuar një brum i cili më pas formohet në kallëpe, pastaj skuqet në vaj të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë janë “Dhëmbët e peshkaqenit” tek fëmijët?

  Shkruan: Dr Manushaqe Veliu  Specialiste e Pedodoncisë dhe Stomatologjisë Preventive   A e dini se dhëmbët e peshkaqenit janë të vendosur në rreshta? Ashtu si peshkaqeni, fëmijët mund të zhvillojnë dy rreshta dhëmbësh. Një rresht dhëmbë të qumështit dhe një rresht dhëmbë të përhershëm. Si fenomen zhvillohet në dhëmbët prerës qendror te nofullës së poshtme kurse më rrallë ndodh ne nofullën e sipërme),tek fëmijët e moshës 5-7 vjeç. Rritja e nofullës dhe lëvizja natyrale e gjuhës do ta shtyej dhëmbin prerës qendror të përhershëm përsëri në pozicionin e duhur,pasi…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si të trajtojmë hiperaktivitetin për të përmirësuar cilësinë e jetës së fëmijës?

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe terapiste   Hiperaktiviteti është një vështiresi në sjellje dhe në zhvillimin tipik që vihet re në femijët e moshës parashkollore dhe shkollore, Çrregullimi i deficitit të vëmendjes/hiperaktivitetit (ADHD) karakterizohet nga një model i vazhdueshëm (6 muaj ose më shumë) i mungesës së vëmendjes dhe/ose hiperaktivitetit dhe sjelljes se ajo që vërehet zakonisht tek të tjerët në një nivel të krahasueshëm zhvillimi. Kjo vështirësi ndërhyn dukshëm në sjelljen e fëmijës dhe në aktivitetin e tij. Hiperaktiviteti perkufizohet si një levizje e tepruar dhe e pakontrolluar, si…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

“Nëse ky fëmijë është i destinuar të ketë autizëm, atëherë ai është me fat sepse pikërisht ti je nëna e tij”.

“Kur ka ecur?” më pyet pediatri. I përgjigjem pyetjes, e cila pasohet nga pyetja tjetër: “Sa fjalë di ai, sa prej tyre kanë kuptim?”, numëroj me pasiguri. “A e drejton gishtin në objekte?”, i përgjigjem “Jo”. “A  përgjigjet kur thirret në emër?”, i jap sërish të njëjtën përgjigje. “A bën me dorë?”, i përgjigjem sërish negativisht. “A bën kontakt me sy” – “Jo”. “A reagon kur hyn në dhomë, apo të kërkon kur del?”, i them: “Jo”. “A ka ndonjë lodër me të cilën është i preokupuar jashtëzakonisht?”, -“Po”. “A…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Një nënë përshkruan trurin e djalit të saj në fillimet e pubertetit. Është një lexim i domosdoshëm për të gjithë prindërit.

Annie Reneau “Ndonjëherë ndihem shumë i zemëruar dhe nuk e di pse.” Gjithçka illoi me një pyetje të thjeshtë dhe të sinqertë nga një nënë e një djali 11-vjeçar. Një nënë anonime postoi një pyetje në Quora, një faqe interneti ku njerëzit mund të bëjnë pyetje dhe njerëzit e tjerë mund t’u përgjigjen atyre. Kjo nënë ka shkruar:   “Si t’i them djalit tim të mrekullueshëm 11 vjeçar, (në një mënyrë që nuk do ta rrënojë), se mënyra se si ka filluar të flasë me mua (me mungesë respekti) më…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Receta për fytyrë te pastër, të bukur dhe pa akne

Shkruan: Dr.Ismail lutolli subspecialist Dietolog-Nutricionist Bashkautore: Samire Ademi Lutolli – Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë (avokado, mjaltë, jogurt dhe vaj jasemini)  Dëshironi lëkurë të pastër, pa akne dhe shpesh i’u lind pyetja: A është e mundur kjo? Kujdesi për lëkurën e fytyrës ngelet një ndër pjesët më të rëndësishme të shëndetit tonë. Është pjesa e kontaktit me të tjerët, pjesa që na bën shpeshherë të mos ndjehemi mirë.Prezenca e akneve, rrudhave të shprehura por edhe skuqja e infeksionet lokale të lëkurës së fytyrës, shpeshëherë rrënojnë ëndrrat e secilit nga ne për tu…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Recetë – si të shtoni energjinë tuaj

Nga: Dr.Ismail Lutolli – subspecialist Dijetolog-Nutricionist Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeheni të stërlodhur dhe me mungesë energjie për të filluar ditën apo punët tuaja të përditshme. Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeni që ju mungon energjia? Arsyet mund të jenë të shumta: Mungesë gjumi ose gjum jo komod, lodhje psiqike ose edhe ushqim jo i shëndetshëm, stres në punë ose familje si dhe ndodhi tjera që ndikojnë direkt në rënjen e energjisë dhe vullnetit tuaj. Shumica e njerëzve mendojnë se duke marrë një çokolatë apo diç të ëmbël…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çrregullimi Emocional Sezonal

Shkruan: Dr Ismail Lutolli specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist Subspecialist Hematolog ; Onkolog Njeriu si qenie e gjallë i nënshtrohet në vazhdimësi ndryshimeve klimatike, ndryshimeve te stinës. Nga ky këndvështrim me të drejtë lind pyetja se cili është ndikimi i klimës në disponimin tonë të përditshëm? A është e mundshme që dita me diell dhe ngrohtësia ndikojnë direkt në lumturinë e njerëzve? A është e mundshme që dimri i ftohtë, acari dhe koha me shi ndikojnë në ndërrimin e disponimit apo në vetë Çrregullim Emocional Sezonal të mundshëm? A është e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Panxhari – sjellë mrekulli në shëndetin tuaj

Shkruan: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist Subspecialist Hematolog ; Onkolog Panxhari bën pjesë në familjen e perimeve me vlera të larta ushqyese, me efekete të shumta pozitive në shëndetin tonë. Mund të konsumohet si rrënjët ashtu edhe gjethet si dhe mund të konsumohet i gjallë ose i gatuar lehtë. Panxharin mund ta gjejmë në një larmi ngjyrash duke filluar nga ngjyra e kuqe, ngjyrë ari e deri te ngjyra e bardhë. Panxhar përmban betainë, një agjent natyror anti-inflamator, përmbajën vitamina esenciale dhe minerale të tilla si vitamina B1,…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë