Si të trajtojmë hiperaktivitetin për të përmirësuar cilësinë e jetës së fëmijës?

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe terapiste   Hiperaktiviteti është një vështiresi në sjellje dhe në zhvillimin tipik që vihet re në femijët e moshës parashkollore dhe shkollore, Çrregullimi i deficitit të vëmendjes/hiperaktivitetit (ADHD) karakterizohet nga një model i vazhdueshëm (6 muaj ose më shumë) i mungesës së vëmendjes dhe/ose hiperaktivitetit dhe sjelljes se ajo që vërehet zakonisht tek të tjerët në një nivel të krahasueshëm zhvillimi. Kjo vështirësi ndërhyn dukshëm në sjelljen e fëmijës dhe në aktivitetin e tij. Hiperaktiviteti perkufizohet si një levizje e tepruar dhe e pakontrolluar, si…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

“Nëse ky fëmijë është i destinuar të ketë autizëm, atëherë ai është me fat sepse pikërisht ti je nëna e tij”.

“Kur ka ecur?” më pyet pediatri. I përgjigjem pyetjes, e cila pasohet nga pyetja tjetër: “Sa fjalë di ai, sa prej tyre kanë kuptim?”, numëroj me pasiguri. “A e drejton gishtin në objekte?”, i përgjigjem “Jo”. “A  përgjigjet kur thirret në emër?”, i jap sërish të njëjtën përgjigje. “A bën me dorë?”, i përgjigjem sërish negativisht. “A bën kontakt me sy” – “Jo”. “A reagon kur hyn në dhomë, apo të kërkon kur del?”, i them: “Jo”. “A ka ndonjë lodër me të cilën është i preokupuar jashtëzakonisht?”, -“Po”. “A…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Jam shatëzënë dhe e kam shumë për qejf me pi Coca Cola dhe pije tjera me gaz, a e dëmtoj beben?

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Duke ditur dhe përmendur shpesh nga mjekët se përdorimi I Coca Colës jashtë shtatëzanisë shkakton një sërë efektesh dhe dëmesh serioze për shëndetin si për nënën ashtu edhe për frytin, përdorimi i Coca Colës gjatë shtatëzanisë dhe gjidhënies urdhërohet rreptësisht të evitohet e sidomos edhe nga fëmijët të cilët janë në  procesin e rritjes dhe të zhvillimit. Konsumimi i përditshëm i lëngjeve të gazuara me acidet që përmbajnë lëngjet e gazuara prishin ekuilibrin acido-bazë të trupit…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Muaji i kancerit të gjirit kaloi (tetori), kurse kanceri i gjirit vazhdon të mbetet mes nesh

Ndaluni për një moment, ndaloni së nxituari, shikoni rreth vetes … Nëse ankoheni ndonjëherë se gjoksi juaj është i vogël, se keni disa kilogramë më tepër, apo se një bluzë që keni veshur vitin e kaluar nuk është më në modë, mendoni nëse ia vlen të shqetësoheni? Ka gra që nuk kanë as gjoks, as flokë, as veshje në modë, të cilat, si unë, gëzohen fare që janë gjallë. Të gjitha jeni të bukura, pavarësisht nëse keni buzë të zmadhuara apo bluzën më moderne. Mos lejoni askënd t’ju thotë ndryshe……

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Neglizhimi i vetvetes nuk do t’ju bëjë një nënë më të mirë

  Mëmësia është e vështirë – nuk ka dyshim për këtë. Dhe ndërsa shumë nëna ka të ngjarë ta kalojnë ditën në mjegull, duke vrapuar pa gjumë, kafshata ushqimi dhe vazhdimisht në gjendje stresi – më vjen keq t’ju them, kjo nuk është e qëndrueshme. Për fat të keq, kjo tendencë për nënat për ta vendosur veten e tyre të fundit është një tendencë mjaft e njohur, me 78% të nënave që raportojnë se e shtyjnë të kujdesen për veten sepse janë të kapur duke u kujdesur për familjen e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Menstruacionet. Sigurisht keni pyetur ndonjëherë çfarë nuk është e rregullt

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet Kalimi nga fëmijëria në pubertet është një proces i rëndësishëm, i rregulluar në mënyrë të mrekullueshme. Me arritjen e moshës së adoleshencës nisin të shfaqen edhe ndryshimet e para në zhvillimin psikofizik. Hormonet seksuale, estrogjeni dhe progesteroni, që deri në atë fazë janë si të “fjetura”, jo aktive, jo vetëm që e ndërrojnë pamjen e jashtme të vajzës së re, por ndërrojnë edhe në brendësi organet e saj. Pjekuria fizike te femrat në pubertet karakterizohet nga rritja…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Dhimbja e Bishtit (COCCYX) gjatë shtatzënisë

Shkruan: Olt Aliu Fizioterapeut. ÇFARË ËSHTË COCCYX DHE PSE KAM DHIMBJE? Coccyx (bishti) është kockë trekëndore e vogël në shtyllën kurrizore e cila përbëhet nga 3-5 rruaza. Coccyx është i ngjitur në sakrum/baza e shtyllës kurrizore nga ligamente të ndryshme dhe muskulin ‘levator ani’ (pjesë e muskujve të pelvikut). Dhimbja e coccyx ose coccydynia është gjendje e rrallë që prek gratë pesë herë më shumë se meshkujt. Gjatë shtatzënisë, postura e trupit ndryshon dhe pelviku anon përpara për shkak të peshës në rritje të foshnjës. Kjo peshë shtesë mund të anojë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çdo shtatzëni, një dhëmb më pak. Mit apo e vërtetë?

Shkruan: Dr Manushaqe Veliu Specialiste e Pedodoncisë dhe Stomatologjisë Preventive Ky është sigurisht një mit! Si të arrini të mbani dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm gjatë shtatzënisë? Këshilla ime për të gjitha gratë që planifikojnë një shtatzëni është që para shtatzënisë të bëjnë një ekzaminim dentar dhe të kryejnë të gjitha ndërhyrjet e nevojshme, në mënyrë që t’i shmangen problematikave dentare në shtatzëni. Është shumë e pakëndshme për të kaluar nëpër të këtilla situata si dhimbje dhëmbi dhe ënjtje gjatë kësaj periudhe kur shumica e analgjetikëve dhe antibiotikëve duhet…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Jam shtatëzënë dhe dua të shkoj për pushime. Çfarë duhet të kem parasysh?

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Para se të vendosni për pushime duhet të keni parasysh disa gjëra shumë të rëndësishme në lidhje me shëndetin tuaj dhe të papriturat e mundshme të shtatëzënisë. Duhet të mendoni në lidhje me vendin ku do të shkoni, udhëtimin, mjetin dhe kohëzgjatjen e udhëtimit. Paraprakisht në lidhje me gjendjen tuaj shëndetësore dhe gjendjen e shtatëzënisë do të vlerësoje mjeku juaj që ju ndjek. Por, kur niseni ta keni parasysh që shkoni në një vend ku mund…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Kjo dashuri është e veçantë…

Balta është e pazakontë për një skulpturë që do orë të tëra e ndoshta edhe ditë deri në këtë formë edhe duke e ditur se nëse bie shi do të zhduket. Por, kjo dashuri do art të veçantë për të treguar se sa e veçantë është./natalmedia.com/   *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A duhet gratë shtatzëna të hanë për dy veta?

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   JO, nëse mendohet dy herë më shumë. PO, nëse bëhet fjalë për ushqim dy herë më shumë cilësor. Cilësia e të ushqyerit në shtatzëni është vendimtare në për ju dhe për bebin. Është e rëndësishme të hani çdo ditë një shumëllojshmëri ushqimesh për të marrë sasinë dhe cilësinë e duhur të lëndëve ushqyese që ju nevojiten juve dhe foshnjes tuaj. Nuk është koha për të ngrënë kalori boshe nga sheqeri dhe ushqimet e përpunuara industrialisht – shmangni…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Nëse zgjidhni një grua që punon…

Pëktheu dhe përpunoi: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Kur martohesh me një grua që punon, duhet të pranosh shtëpia mund të mos funksionojë. Nëse keni zgjedhur një shtëpiake që mund të kujdeset për ju dhe të menaxhojë plotësisht shtëpinë, duhet të pranoni që ajo nuk fiton para. Nëse zgjidhni një grua të bindur, duhet të pranoni se ajo varet nga ju dhe duhet të kujdeseni për të. Nëse vendosni të jeni me një grua të fortë, duhet të pranoni që ajo është…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

GRUAJA…

Shkruan: Dr. Ismail Lutolli Specialist Pediater Subspecialist Dijetelog -Nutricionis   Lindë si fëmijë i “dorës së dytë” dhe për të thuhet: me rëndësi që është e shëndoshë, edhe pse vajzë s’kemi çka bëjmë! Si fëmijë dhe e rritur është ajo që duhet të kujdeset për moralin e saj dhe po gaboi faji është vetëm te ajo, por kurrë te burri… Ndahet pasuria e babait por vajza nuk merr pjesë. Ajo nuk ka të drejtë në trashëgimi. Ndërron mbiemrin e saj posa të martohet. Ndërron shtëpinë e saj, largohet nga ku lindi…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Shtatzënia nuk është sëmundje, por dhemb

Shkroi: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Po, shtatzënia nuk është sëmundje, por dhemb. Dhemb koka, dhembin këmbët, dhemb shpina, ngërçe barku, dhimbje stomaku, të vjella dhe ngërçe përsëri. Nuk mund të merrni asnjë ilaç, thjesht duhet të duroni dhimbjen. Shtatzënia nuk është një sëmundje, por kërkon kujdes, vëmendje, vizita, ekzaminime, e prapë vizita, ekzaminime dhe teste të tjera. Shtatzënia nuk është sëmundje, por kërkon shumë pushim, të hani mirë, të ndryshoni zakonet dhe ju kufizon. Gjithçka zgjerohet, zorrët, stomaku, shpina, shtrydh fshikëzën, shtrydh…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pas lindjes së një fëmije, një nënë…

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Pas lindjes së një fëmije, kuptova që, në sytë e shoqërisë, një nënë nuk duhet: – Të ankohet (Kush të shtyri të bëjë fëmijë?) – Të qajë (Pse po qan? Mendove se do të ishte e lehtë?) – Të jetë e lodhur (E lodhur nga çfarë? Nuk po bëni asgjë!) – Të flejë (Je dembele!) – Të pushojë (Do të keshë shumë kohë për këtë pasi fëmija të rritet!) – Të ngelë shtatzënë përsëri (A je…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë